duminică, 5 noiembrie 2023

ROMÂNIA E CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA MINIFOTBAL! Triumf istoric după o desfășurare IREALĂ » „Tricolorii” au revenit de la 0-2 și s-au impus după 30 de penalty-uri!

România este noua campioană mondială la minifotbal! „Tricolorii” au învins dramatic Kazahstanul în ultimul act. A fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, a rămas 2-2 după reprizele de prelungire. La penalty-uri, România s-a impus cu 12-11, la capătul unor serii interminabile.

• România mai are două medalii de bronz (2015, 2019)
România, de 6 ori campioană europeană la minifotbal, a pornit cu șansa a 5-a la turneul final din Emiratele Arabe Unite. Încurajați de cea mai gălăgioasă galerie, câteva sute de români prezenți la fiecare meci, Balogh, Bourceanu și colegii au început bine și finala.

România e campioană mondială la minifotbal!

Kazahii nu s-au apropiat de poartă în primele 20 de minute, o presiune constantă pusă de „tricolori”. A fost suficient un contraatac, combinat cu o doză de ghinion. Ungur și-a deviat mingea în propria poartă, iar Kazahstan conducea la pauză, 1-0.

Încă o eroare în defensivă i-a pus lui Tarzhanov mingea pe tavă, pentru 2-0, în minutul 38. Nimic nu anunța dramatismul din secvențele finale.

Marius Balogh, eroul României în finala Mondialului

Cu două minute rămase din meci, arbitrajul video a intervenit și a dictat un penalty pentru România. Golgeterul Marius Balogh a transformat cu siguranță. Tot el, la ultima fază, a driblat un adversar, a șutat imparabil și a împins finala în prelungiri.

Loviturile de departajare au fost unele antologice și au transformat finala de astăzi în cea mai spectaculoasă din istoria competiției.

A fost nevoie de 30 de penalty-uri pentru a decide câștigătoarea. România a fost de două ori în față, a avut șansa transformării loviturii de trofeu, dar a ratat-o.

Cel care a avut nervii tari și a adus trofeul suprem în România a fost Bogdan Covaci! România adaugă în vitrina și un titlu mondial, după cele 6 europene!