duminică, 19 noiembrie 2023

Fotbal - Echipa Națională | România a învins Israel cu 2-1 și merge la CE 2024! Prima prezență la turneul final după 8 ani

Naţionala de fotbal a României s-a calificat la un turneu final după opt ani, în urma victoriei cu 2-1 (1-1) în fața Israelului.

România s-a calificat pentru a 6-a oară la un CE, după edițiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016

Partida s-a disputat în Ungaria, la Felcsut, deoarece în Israel nu se pot desfășura meciuri, ca urmare a situației din Fâșia Gaza.

Pe Pancho Arena, Israel a deschis scorul în minutul 2, când Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner, a reliuat cu capul de la câiva metri.

Naționala pregătită de Edward Iordănescu a egalat în minutul 10, prin George Puşcaş, care a urmărit şi a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la şutul lui Drăguş de la 22 de metri.

Acelaşi Drăguş a trimis în bară în minutul 24, iar Puşcaş putea realiza dubla (38), reluând spectaculos cu călcâiul, dar portarul Glazer a fost atent.

Al doilea gol al României a venit în minutul 63. Puşcaş a pasat către Răzvan Marin, acesta a trimis la Ianis Hagi care a încercat să paseze în faţa porţii.

Balonul a revenit la mijlocașul lui Alaves, care a şutat cu stângul, la colţul scurt, şi a înscris. În minutul 74 Mihăilă a ratat incredibil din faţa porţii, după care a primit roşu direct în minutul 85, pentru un fault la Turgeman.

În alte meciuri din Grupa I, Elveţia a remizat, pe teren propriu, cu Kosovo, 1-1, iar Belarus a învins Andorra cu 1-0. În ultima etapă, programată marți, se joacă meciurile România – Elveția, Kosovo – Belarus și Andorra – Israel.

Naționala României este pe primul loc, cu 19p, urmată de Elveția cu 17p, ambele fiind calificate la CE 2024, Israel cu 12p, Kosovo cu 11p, Belșarus cu 9p și Andorra cu 2p.

Israel – România 1-2 (1-1)

Marcatori: Zahavi (2) / Puşcaş (10), Hagi (63)

Israel: Glazer – Dasa (62 – Kanichowsky), Miguel Vitor, S. Goldberg, Revivo (77 – Baribo) – Peretz, Lavi (62 – Abo Fany), Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaili (77 – Gorno). Selecţioner: Alon Hazan

România: Moldovan – Raţiu, Burcă, Drăguşin, Bancu – R. Marin (87 – Cicâldău, Screciu (77 – M. Marin) –Hagi (65 – Coman), Stanciu (87 – Rus), Drăguş (65 – Mihăilă) – Puşcaş. Selecţioner: Edward Iordănescu

Au arbitrat: Francois Letexier – Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni; rezervă: Jeremy Stinat (toți din Franța)

Cartonașe galbene: Vitor (37), Baribo (83), Zahavi (90+1) / Coman (71), Rațiu (78)

Cartonaș roșu: V. Mihăilă (85)