luni, 10 decembrie 2018

River Plate învinge Boca Juniors, 3-1 pe "Santiago Bernabeu", şi câştigă pentru a patra oară Copa Libertadores! „Milionarii“ au întors scorul în faţa "gunoierilor" după un meci dramatic decis în prelungiri

River Plate a câştigat duminică seara pentru a patra oară în istorie Copa Libertadores după ce a câştigat returul finalei cu Boca Juniors, 3-1 (0-1, 1-1) după prelungiri, pe stadionul „Santiago Bernabeu“ din Madrid. În tur, scorul fusese egal, 2-2. În Copa Libertadores nu se aplică regula golului în plus în deplasare existentă în Europa.
Scorul a fost deschis de Boca prin Dario Benedetto (min. 44), pe contraatac, după o primă repriză în care marile ocazii le-au aparţinut oaspeţilor.
River Plate a ieşit de la cabine mai motivată, a preluat iniţiativa, dar fără să-şi creeze ocazii prea mari. A egalat la primul un-doi la marginea careului advers, în minutul 67, prin Lucas Pratto.
A fost 1-1 după 90 de minute şi s-a intrat în prelungiri, când jocul a fost decisiv influenţat de eliminarea lui Wilmar Barrios, de la Boca, în minutul 92.
Din acel moment, marile ocazii le-au aparţinut gazdelor, care au făcut 2-1 prin Juan Quintero (min. 109), cu un şut la vinclu, pe colţul scurt, de la 17 metri, şi şi-au majorat avantajul la 3-1 în ultimele secunde, prin Gonzalo Martinez, care a scăpat pe contraatac şi a împins mingea în poarta goală.
Meciul s-a jucat în faţa a 80.000 de spectatori în capitala Metropolei deoarece acum două săptămâni, când ar fi trebuit să se joace returul River – Boca, partida a fost anulată din cauza atacului declanşat de fanii gazdelor asupra autocarului care ducea jucătorii oaspeţi la stadion.
River Plate, ai cărei suporteri sunt porecliţi „Los Millonarios“ datorită faptului că echipa este dintr-un cartier de bogătaşi, a ajuns la a patra Copa Libertadores din palmares: 1986, 1996, 2015, 2018.
Boca Juniors, ai cărei suporteri mai sunt porecliţi de adversarii din Argentina şi „Los Bosteros“ („gunoierii“), au în palmares şase trofee: 1977, 1978, 2000, 2001, 2003, 2007).

Echipele folosite duminică seară, pe „Bernabeu“
River Plate: Armani – Montiel (74 Mayada), Maidana, Pinola, Casco – Ponzio (58 J. Quintero) – I. Fernandez (111 Zuculini), E. Perez, Palacios (97 J. Alvarez), G. Martinez – Pratto. Antrenor: M. Gallardo
Boca Juniors: Andrada – Buffarini (111 Tevez), Izquierdoz, Magallan, Olaza – Nandez, Barrios, P. Perez (89 Gago) – S. Villa (96 Jara), Benedetto (62 Abila), C. Pavon. Antrenor: Barros Schelotto