duminică, 17 martie 2024

Handbal feminin - Cupe Europene| Victorii în deplasare pentru Brăila și Bistrița în Liga Europeană

Ambele echipe românești calificate în sferturile de finală ale Ligii Europene la handbal feminin au câștigat sâmbătă prima manșă și au prima șansă la calificarea în Final Four.

Dunărea Brăila a jucat în Croația, la Koprivnica, unde a făcut o primă repriză excelentă, intrând la pauză cu un avantaj de 8 goluri. Gazdele au revenit în repriza secundă, însă nu s-au apropiat la mai puțin de trei goluri, echipa brăileană câștigând cu 32-26, rezultat care îi conferă statutul de mare favorită la calificarea în Final Four.

"Suntem fericiți pentru această victorie, echipa mea a avut o prestație remarcabilă în prima repriză și sunt bucuros pentru asta. Scorul e, însă, abia 1-0 pentru noi, așa că ne dorim să arătăm ce avem mai bun în meciul următor și, cu ajutorul suporterilor, să câștigăm și să obținem calificarea în Final Four", ne-a declarat antrenorul Jan Leslie.

RK PODRAVKA VEGETA – HC DUNĂREA BRĂILA 26-32 (13-21)

Arbitri: Marija Ilieva / Silvana Karbeska (Macedonia de Nord)

Dunărea: Trusova (10/30), Șerban (3/9) – Jezic 7/7, Liscevic 5/9, Quintino 3/4, Kanaval 3/4, Araujo 3/5, Schmelzer 3/3, Popa 3/4, Zivkovic 2/4, Gonzalez 2/8, Lupei 1/1, Severin, Gomes, Venancio, Mohamed. Antrenori: Jan Leslie, Cristian Preda, Ibrahim Belet.

Gloria Bistrița-Năsăud a trecut prin momente grele în deplasarea de la Mosonmagyaróvár, însă a câștigat cu 32-30, după ce a înscris de trei ori la rând în ultimul minut. Echipa bistrițeană a avut două goluri avans la pauză, iar în minutul 36 conducea cu 19-14. A urmat o perioadă neagră în ofensivă pentru Gloria, iar gazdele au preluat conducerea în minutul 42 după un parțial de 6-0. Echipa maghiară a condus și la două goluri, avea 30-29 în minutul 58, dar două contraatacuri finalizate de Niombla și un 7 metri transformat de Laslo au adus victoria echipei ardelene și prima șansă la calificarea în Final Four.

"Victorie muncită realizată în urma unui meci foarte disputat pe terenul unei echipe incomode, ambițioase, care joacă foarte bine fazele rapide. Ne așteptam la un meci dificil, având în vedere că veneam după un meci foarte greu cu  Rapid și un singur antrenament de pregătire a jocului. Faptul că Mosonmagyarovari a învins Gyor pe terenul propriu și a jucat de la egal la egal cu Ferencvaros ne-a motivat să luptăm până în ultima secundă a meciului. Îmi felicit întreaga echipă pentru maturitatea arătată până în ultima secundă a meciului, tăria de caracter și puterea de luptă, de asemenea vreau să mulțumesc minunaților noștri suporteri care ne-au însoțit și susținut necondiționat pe tot parcursul jocului", ne-a declarat antrenorul Florentin Pera.

MOTHERSON MOSONMAGYAROVARI – GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD 30-32 (12-14)

Arbitri: Marina Duplii / Olena Pobedrina (Ucraina)

Gloria: de Arruda (15/38), Dumanska (0/5) 1 gol, Babovic (0/1) – Laslo 8/13 (4/4 de la 7m), Bazaliu 7/12, Seraficeanu 5/7, Dincă 3/4, Tamires 3/3, Niombla 3/5, Nosek 1/3, Mbengue 1/3, Moesgaard 0/1, Kpodar, Pristăvița, Posavec, Stoleru. Antrenori: Florentin Pera, Marius Novanc, Alexandru Buligan.