marți, 12 decembrie 2023

Handbal feminin CM 2023 | Polonia - România 26-27 » „Tricolorele” încheie parcursul la Mondial cu o victorie, dar pe locul 12! Explozie de bucurie pe bancă

Echipa națională de handbal feminin a României a încheiat parcursul la Campionatul Mondial cu o victorie, 27-26 cu Polonia, și 6 puncte în grupele principale. În urma rezultatelor de astăzi, „tricolorele” s-au clasat pe locul 12 per total la acest turneu final, după cele 8 formații din „sferturi” și Brazilia, Ungaria și Slovenia.

A fost o ediție de Campionat Mondial în care formația antrenată de Florentin Pera a sperat, a suferit, a luptat, a dezarmat. În partida de astăzi contra Poloniei, România a fost mai mereu în față în prima repriză, handbalistele din Polonia find la egalitate doar în minutul 10, când scorul era 5-5.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare a primelor 30 de minute, reușind cinci goluri din șase aruncări. Ea a fost secondată de Crina Pintea cu trei reușite și de Daria Bucur cu două. La vestiare s-a intrat cu 13-10 în favoarea ”tricolorelor”.

În primele cinci minute de la reluarea partidei, naționala feminină a României a crescut diferența față de Polonia, conducând în minutul 35 cu 17-12. Zece minute mai târziu, după mai multe atacuri irosite ale „tricolorelor”, Polonia a venit la două goluri, 22-20.

Moment în care Florentin Pera a cerut time out pentru a detalia câteva scheme. Eliza Buceschi a angajat-o pe semicerc pe Crina Pintea și erau din nou trei goluri diferență, 23-20. O lovitură de la 7 metri perfect transformată de Kobylinska a făcut 23-21.

Când mai erau zece minute până la final, România conducea cu 25-22. Adversarele au egalat în minutul 53, 25-25, cu o reușită în poarta goală pentru că România juca 7 contra 6.

Imediat după fluierul final, care a cimentat locul 3 pentru România în grupa principală, selecționerul Florentin Pera a sărit de pe bancă și a mers să-și îmbrățișeze jucătoarele. România a pierdut-o apoi și pe Cristina Laslo, cea care s-a accidentat la glezna stângă.

După ce Florentin Pera și-a chemat jucătoarele, Daria Bucur a ratat, dar România a profitat de o ratare a polonezelor și a înscris de la distanță în poarta goală pentru că și Polonia a jucat 7 contra 6, 26-25.

Nici Polonia nu a fost prea lucidă în faza de atac, iar Daria Bucur a făcut 27-25 cu un minut înainte de final. Până la urmă, ultima partidă a României s-a încheiat cu 27-26, o victorie care ne-a adus locul al treilea în grupa principală III.

Imediat după fluierul final, selecționerul Florentin Pera a sărit și a început să alerge pe parchet pentru a-și îmbrățișa elevele.

Pentru România au marcat Eliza Buceschi 11, Cristina Laslo 5, Crina Pintea 4, Daria Bucur 3, Alexandra Dindiligan 2, Bianca Bazaliu 1 și Cristina Popa 1.