miercuri, 6 decembrie 2023

CM de handbal feminin 2023 | România, trezită la realitate de țara-gazdă Danemarca » „Tricolorele” pierd categoric, dar merg în faza grupelor principale la CM de handbal feminin

România a fost învinsă categoric de Danemarca, scor 23-39. „Tricolorele” merg cu două puncte în faza grupelor principale la Campionatul Mondial de handbal feminin și păstrează vii speranțele la calificarea în „sferturi”.

În grupa principală, următoarea fază de la CM de handbal feminin, România va juca 3 meciuri, împotriva echipelor din grupa F (Germania, Polonia și Japonia).

Prestația entuziasmantă din fața Serbiei, victorie 37-28 și un handbal modern, contraatacuri rapide și extremele puse des în valoare, a aprins speranțele fanilor „tricolori”.
Doar că raidurile de sâmbătă s-au tăiat în atmosfera apăsătoare de la Herning, 12.000 de fani danezi prezenți la datorie. România a înscris un singur gol în primele 5 minute și l-a obligat pe Florentin Pera să ceară time-out.

România, eșec usturător la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sonia Seraficeanu a răspuns bine la indicațiile selecționerului, a punctat de două ori din extrema dreaptă. Ajutată și de Diana Ciucă, 3 „parade”, a strâns diferența.

„Tricolorele” au reușit să egaleze în minutul 12, o execuție acrobatică a Crinei Pintea. A urmat o cădere totală, la care au contribuit ușor și arbitrii sloveni Lah și Sok.

Danemarca nu a oferit oportunități de contraatac. Fără Cristina Neagu, singura jucătoare care a reușit să înscrie de pe linia de 9 metri a fost tânăra Diana Lixăndroiu. Prea puțin și prea rar, iar la cabine s-a intrat cu o diferență imensă, 21-10.

Pera a trimis tinerele la luptă în meciul cu Danemarca

Pera a început repriza secundă cu o formulă extrem de tânără, Diana Lixăndroiu (18 ani), Alicia Gogîrlă (20 de ani), Andreea Popa (23 de ani) și Lorena Ostase (26 de ani). Tupeul a fost de folos timp de câteva secvențe. Intervențiile lui Reinhardt au semănat neîncredere în brațele „tricolorelor”, iar diferența a continuat să crească.

Pentru naționala pregătită de Florentin Pera, lecția primită din partea țării-gazdă Danemarca nu este un capăt de lume. România încă își poate îndeplini obiectivul, calificarea în sferturile de finală și, implicit, la Turneul Preolimpic.

Lixăndroiu a fost câștigul partidei, a contribuit cu 5 goluri. Pentru România au mai punctat: Seraficeanu (3), Ostase (3), Pintea (3), Dindiligan (2), Buceschi (2), Andreea Popa (2), Alexandra Badea (2) și Gogîrlă (1).

Ce urmează pentru România la Campionatul Mondial de handbal feminin

„Tricolorele” merg în grupa principala cu două puncte și vor da acolo peste Germania, Japonia și Polonia. Cu trei victorii, calificarea în sferturile de finală este asigurată. Niciuna dintre viitoarele adversare nu se apropie de nivelul Danemarcei.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun).

Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.