joi, 24 ianuarie 2019

Volei | Fetele trag la înălţime! Ştiinţa Bacău şi Volei Alba Blaj s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei

Voleiul românesc are două echipe feminine calificate în sferturile de finală ale Cupei CEV, performanţă ce nu a mai fost atinsă demult la nivel acestui sport.
Volei Alba Blaj a făcut pasul între primele opt formaţii după ce s-a impus marţi cu 3-0 (27-25, 25-19, 25-18) în deplasarea de la Prostejov (Cehia). În manşa tur, disputată la Blaj, trupa ardeleană câtigase cu acelaşi scor (3-0). Cu Nadja Ninkovic cea mai prolifică jucătoare (17 puncte, dintre care 14 pe atac) Alba Blaj a închis meciul în 74 de minute de joc. În sferturi, Blajul va da peste una dintre forţele continentului, Galatasaray Istanbul (Turcia).
Şi Ştiinţa Bacău a făcut pasul către sferturi cu o dublă victorie. După 3-2 în turul de acasă, cu liderul campionatului Olandei, Sliedrecht Sport, trupa lui Florin Grapă s-a impus în deplasare cu un sec 3-0 (25-20, 25-21, 25-22). Denisa Rogojinaru (17p) şi Cristina Cazacu (12p) au fost cele mai prolifice jucătoare ale echipei băcăuane.
În sferturi, Știinţa va juca împotriva învingătoarei meciului dintre VK Olomouc şi Asterix Beveren (în tur, Olomouc a câştigat în deplasare cu 3-1).