marți, 15 ianuarie 2019

Tenis | Simo câștigă! | Până când, domnule? Simona Halep își ia revanșa cu Kanepi într-un meci greu, debutează excelent la AO cu prima victorie după 4 luni

Puține victorii într-un tur 1 de Slam se vor dovedi mai prețioase decât aceasta pentru Simona. Contra unei adversare teribile ca match-up, care îi pune tot soiul de probleme complexe, fără meciuri în picioare și cu multe semne de întrebare asupra ei, Simona a dat însă răspunsurile corecte. 6-7, 6-4, 6-2 pentru Simona.
Asta, chiar dacă a pierdut primul set în tiebreak, chiar dacă Kanepi a bombardat-o o vreme similar cu meciul de la US Open, chiar dacă estonianca a avut un break avans și în setul al doilea. Simona și-a păstrat cumpătul, a avut răbdare și când o oportunitate firavă s-a prezentat în setul secund, a luat-o imediat.
Halep a făcut rebreak imediat; la 3-3 și  15-30, într-un rally dificil, Simo a găsit un running forehand winner superb și foarte util. Câteva minute mai târziu, Simona a forțat break-ul la 5-4 și a închis setul, la a patra minge de set.
În decisiv, numărul 1 mondial a început iarăși servind bine. Kanepi a părut să depășească momentul greu și să înceapă să-și găsească iar trasoarele, dar în game-ul șase, la 40-0 pentru estoniancă, Simona a continuat să preseze și a făcut break-ul. A fost momentul care a rupt definitiv echilibrul meciului, iar Simo s-a distanțat apoi și și-a securizat victoria.
Este primul meci câștigat de Simona tocmai din august încoace, datând din semifinalele de la Cincy. De atunci, Simo a pierdut finala de la Cincinnati, a fost învinsă de Kanepi în turul 1 la US Open, a cedat cu Cibulkova la Wuhan, s-a retras cu Jabeur la Moscova și a fost eliminată, recent, de Barty, la Sydney.
Victoria aceasta deschide cu totul alte perspective pentru Simona. Îi aduce multă încredere, îi aduce cel puțin încă un meci și o ajută să intre în turneu, lucrul cel mai greu de făcut întotdeauna, în special pentru o jucătoare cunoscută că are nevoie de timp și de meciuri ca să-și atingă nivelul cel mai bun.
Nu va fi mai ușor de aici înainte pentru ea. Simona o va întâlni pe Sofia Kenin în runda a doua, jucătoare care a câștigat recent titlul la Hobart și aduce la meci o serie de șase victorii consecutive. Dacă va trece, pe Simo o așteaptă  un tur trei cu învingătoarea dintre Venus Williams, care a scos-o azi pe Mihaela Buzărnescu, și Alize Cornet.