joi, 31 ianuarie 2019

Handbal masculin - Liga Zimbrilor | CSM Făgăraș învinge liderul campionatului! Călărași continuă șirul rezultatelor pozitive, Steaua, Turda și Focșani se impun în deplasare

CS Dinamo București
Prima etapă din 2019 a adus și o primă surpriză majoră. CSM București a pierdut la Făgăraș, 24-29, însă rămâne pe prima poziție a clasamentului. Tot miercuri, Călărași a câștigat cel mai echilibrat duel al zilei, 32-31 la Baia Mare, iar Steaua, Turda și Focșani au câștigat în deplasare, conform calculelor hârtiei.
Constanța a câștigat marți primul meci din retur, 30-22, în fața lui HC Buzău. A fost meciul care a marcat revenirea lui Ibrahima Diaw în România, francezul de 39 de ani reușind inclusiv trei goluri pentru echipa oaspete.
Surpriza etapei vine de la Făgăraș, unde echipa lui Adi Petrea a învins pe CSM București, liderul campionatului, 29-24. Gazdele au pus stăpânire pe joc începând cu minutul 22, terminând prima repriză cu un parțial de 6-0. A fost 17-12 la pauză, o diferență ce a crescut până la +7 la reluare, 23-16 și 24-17. Nicu Ungureanu a fost omul meciului, cu 9 goluri marcate.
Dunărea Călărași își continuă parcursul foarte bun din acest sezon și în 2019. Băieții lui Sergei Bebeshko au învins la Baia Mare, 32-31, însă gazdele nu s-au putut baza pe mai mulți jucători, din motive medicale. Meciul s-a decis în minutele de final, în care Vlad Rusu a apărat o aruncare de la șapte metri executată de Andrei Popescu, pentru ca apoi să apere și o aruncare a lui Alexandru Csepreghi.
CSA Steaua s-a impus la Bacău, 30-26, după un meci în care sârbul Stefan Vujic a marcat de 10 ori. Vicecampioana a început greoi meciul, însă și-a revenit până la încheierea primei reprize și s-a desprins la 27-20 cu 12 minute înainte de final. Vicecampioana a fost la primul meci intern fără Tudor Stănescu, operat în cursul zilei de marți la ligamente.
Turda a câștigat pentru a cincea oară consecutiv la Suceava, și de data aceasta la limită, scor 22-21. În primul meci din 2019, Turda a condus cu 20-16 și 21-18, însă a avut emoții în final, când Lakovic a înscris pentru 21-20. Ghiță a semnat golul decisiv în minutul 59, iar Adrian Tîrzioru a stabilit scorul final, 22-21.
CSM Focșani a avut emoții la Cluj, unde „lanterna” a condus cu 12-9 la pauză și 15-12 în minutul 40, însă până la final a mai marcat de doar patru ori. Focșani a egalat prin Hagiu în minutul 44 și tot el a fost cel care a contribuit la desprinderea oaspeților pe tabelă, cu trei goluri marcate consecutiv. Victoria s-a conturat în ultimele zece minute, în care focșănenii au marcat de șase ori și au primit unul singur.
Astăzi, în ultimul joc al etapei, la Timișoara, SCM Politehnica a trecut la mare luptă 27-26 (12-12) de campioana CS Dinamo București, formație ce a căzut pe locul 8 în clasamentul la zi.