duminică, 27 ianuarie 2019

Handbal masculin | Campioana handbalului perfect! Danemarca a câştigat în premieră titlul mondial, după ce a spulberat Norvegia în marea finală

Danemarca este noua campioană mondială în handbalul masculin, după un turneu final în care a mers ceas încă de la început. În marea finală, selecţionata condusă de Nicolaj Jakobsen a învins Norvegia cu 31-22.

Danemarca a câştigat în premieră titlul mondial, după ce a pierdut două finale la ediţiile din 2011 şi 2013.
În urma acestui succes, reprezentativa nordică şi-a asigurat şi prezenţa la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Trei din ultimele patru campioane mondiale au câştigat titlul pe teren prorpriu. Doar Qatar a pierdut finala în 2015, în faţa Franţei.
La ediţia din acest an s-a stabilit şi un nou record al asistenţei. Aproximativ 900.000 de spectatori au văzut pe viu meciurile din Danemarca şi Germania
Din 2021, Campionatul Mondial se va desfăşura cu 32 de echipe naţionale la start. Competiţia va fi găzduită de Egipt.

Până în marea finală, Danemarca reuşise să câştige toate cele nouă jocuri disputate într-un interval de 15 minute. Doar Ungaria a „scăpat” cu o înfrângere la trei goluri (25-22), în rest, toate celelelte adversare au cedat de la patru goluri în sus.
Danemarca a dus handbalul masculin la un alt nivel, aproape de perfecţiune, fiind condusă magistral de Mikkel Hansen, astfel că a fost mare favorită şi în finala cu Norvegia. Chiar dacă liderul echipei a ratat un 7 metri chiar în primul minut, gazdele au trecut rapid peste acest moment, iar după 5-6 minute de joc au venit ca o furtună peste adversari. „Reprofilat” inter dreapta, Mikkel Hansen a dat randament şi din acea poziţie, iar dacă nu a marcat, a deschis jocul la extremă, iar Danemarca a marcat la foc continuu.
Echipa condusă de Nicolaj Jakobsen s-a desprins la 17-10 în minutul 28, după un gol marcat cu poarta goală, iar finala a câştigat-o încă din prima repriză. Norvegia a fost năucită de apărarea adversă, iar cifrele înregistrate la pauză (scor 18-11) au vorbit de la sine. Niciun contraatac realizat – în condiţiile în care selecţionata condusă de Christian Berge avea la ora finalei cu 30 de contraatacuri mai mult decât Danrmarca! -, iar eficienţa finalistei la aruncările de la 9 metri a fost numai la 33%. În schimb, Danemarca a avut o eficienţă a atacului de 75%, iar la aruncările de la distanţă aproape dublu decât Norvegia
În partea secundă, gazdele şi-au continuat recitalul şi au ajuns la 26-15 în minutul 48, diferenţa maximă în meci. Norvegia s-a împăcat cu a doua finală pierdută, experienţă trăită şi de Danemarca în urmă cu 6-8 ani, astfel că vedeta Sagosen a fost retrasă. La final, Danemarca a câştigat cu 31-22 şi a obţinut în premieră titlul mondial.
Cu siguranţă ediţia cu numărul 26 a fost, probabil, cea mai frumoasă din istorie şi ne-a arătat, totodată, faptul că România a ajuns şi la mai mare distanţă de elită cu handbalul masculin. Şi îi va fi foarte greu să ajungă la acest nivel şi în următorii ani, în ciuda faptului că numărul de echipe participante se măreşte şi la Europene, dar şi la Mondiale.