miercuri, 16 ianuarie 2019

Handbal feminin - Liga Florilor | CSM București câștigă marți seară la Craiova și se menține la 3 puncte în spatele lui SCM Rm.Vâlcea. Brăila părăsește ultima poziție a clasamentului! Minaur urcă pe podium, Buzău învinge pe Galați

Etapa cu numărul 12 din Liga Florilor a debutat în acest weekend cu patru partide ce se anunțau palpitante din toate punctele de vedere. Știrea cea mai notabilă a venit de la Bistrița, unde Brăila s-a impus și a părăsit ultima poziție a clasamentului.
În primul meci al etapei, Minaur Baia Mare a trecut de HC Zalău cu 23-21 și a trecut peste Măgura Cisnădie în clasament pentru a urca pe podiumul campionatului. Minaur a revenit de la 11-14 pentru a își trece în cont a patra victorie consecutivă înregistrată pe teren propriu.
Duminică dimineață, la Slatina, Vâlcea s-a impus cu 29-26 și s-a desprins la șase puncte de CSM București, care are însă un meci mai puțin disputat. Deși s-a aflat la conducere pe aproape întreaga durată a meciului, Vâlcea nu s-a desprins decisiv decât în final când Petrovic a înscris pentru 27-23. Echipa lui Florin Pera a ajuns astfel la 11 victorii din tot atâtea partide disputate în campionatul intern.
Brăila a bifat primul succes în deplasare și al doilea din acest sezon, 26-22 la Bistrița, după o repriză secundă foarte bună făcută de fetele lui Aurelian Roșca, în principal în defensivă. Brăila a revenit de la 11-13 la pauză și bifează succesul cu care părăsește ultima poziție a clasamentului Ligii Florilor. Alina Vătu a fost cea mai bună jucătoare a partidei, marcatoare a 13 goluri.
La Buzău, Gloria din localitate a învins pe CSM Galați cu 23-18 și urcă pe poziția a șasea a clasamentului, peste Craiova, Bistrița, Zalău și Slatina. Buzoiencele au trecut la conducere în finalul reprizei și au pus stăpânire pe meci imediat de la reluare, grație a cinci goluri marcate consecutiv în poarta oaspetelor. Cu șapte reușite, Ana Maria Simion a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii.
CSM București rămâne la trei puncte în urma lui SCM Râmnicu Vâlcea după ce a câștigat marți seară la Craiova, scor 28-22 (15-10).  Campioanele au trecut cu bine peste deplasarea din Bănie, acolo unde pierduseră în sezonul trecut. Într-un meci cu două echipe din care au lipsit cele mai bune jucătoare, accidentate, CSM București a condus în permanență, iar victoria nu a fost pusă în pericol în niciun moment.  Cu Jelena Grubisic extrem de inspirată pe început de meci, fetele lui Dragan Djukic au marcat goluri ușoare în debutul partidei, s-au desprins la 5-2 și 7-3, iar până la final doar puține au fost momentele în care gazdele au creat probleme. S-a făcut 7-6 în minutul 18, însă avea să fie ultimul moment echilibrat al întâlnirii. CSMB s-a distanțat din nou, a avut 15-10 la pauză, pentru ca diferența să ajungă la +7 în minutul 43, în condițiile în care și Paula Ungureanu și-a pus amprenta asupra disputei, reușind să apere trei aruncări de la șapte metri. S-a terminat 28-22, într-un meci în care Andrea Lekic și Barbara Lazovic au marcat de câte cinci ori, fiind cele mai bune marcatoare ale CSM-ului.

Etapa a 12-a (12-15 ianuarie)