duminică, 13 ianuarie 2019

Handbal feminin - Cupa EHF | Weekend negru pentru handbalul feminin românesc în Europa! Cisnădie nu a rezistat cu un lot redus în faţa echipei Bietigheim şi a cedat la 14 goluri diferenţă

Măgura Cisnădie a pierdut şi al doilea meci în Grupa A a Cupei EHF, scor 20-34 cu Bietigheim. Partida a avut loc pe terenul reprezentantei Sibiului. Pentru handbalul feminin din România a fost un weekend negru, în condiţiile în care şi SCM Craiova a cedat cu 32-21 partida cu Bera Bera.

După 18-41 cu Team Esbjerg, datetele problemei nu s-au schimbat foarte mult la Cisnădie nici la partida cu Bietigheim, adversară venită din Liga Campionilor. Alexandru Weber a avut şi cu această ocazie un lot subţire, format din 11 jucătoare (Roxana Gatzel doar a figurat pe banca tehnică, dar nu a evoluat), dintre care trei au fost portari. Au revenit Oana Apetrei şi Jasna Boljevic, ultima evoluând într-un picior după o accidentare suferită de curând.
Bietigheim a început cu 4-0 şi a dat senzaţia că va călca pe urmele echipei Team Esbjerg încă de la început. Măgura a reuşit însă să echilibreze jocul şi chiar să revină la 2 goluri pe parcursul primie reprize. De parcă n-ar fi fost de ajuns problemele, Măgura a mai pierdut o jucătoare, este vorba despre coordonatorul Paula Chirilă. Astfel, reprezentanta României a rămas doar cu două jucătoare de schimb.
Până la pauză, lucrurile au fost în regulă, 13-16, chiar şi la reluare Măgura având suficientă energie pentru a se apropia la un gol, 16-17. Uzura fizică a devenit însă tot mai vizibilă, iar Cisnădie a cedat într-un final, spre minutul 37-38. Dina cel moment, reprezentanta Germaniei a făcut ce a vrut pe teren, marcând foarte multe goluri uşoare. Bietigheim s-a oprit la final la 14 goluri, 34-20, astfel că are maximum de puncte după două etape. În schimb, Măgurei nu i-a rămas decât să se axeze pe campionat şi să spere că la o viitoare participare în cupele europene, dacă va veni, să-şi facă mai bine temele.

Măgura Cisnădie – Bietigheim 20-34 (13-16)
Dias Moreschi, Voicu, Popovici – portari; Boljevic 11, Hoha, Moldovan 4, Araujo, Tomescu 2, Chirilă 1, Gatzel, Popovici, Da Silva, Apetrei 2. Antrenor: Alexandru Weber
Eckerle, Salamakha – portari; Visser 1, Rozemalen 2, Lauenroth 1, Ivancok 2, Loerper 2, Van der Heijden 5, Schulze 3, Kudlacz 3, Woller 5, Malestein 8, Braun 2