sâmbătă, 12 ianuarie 2019

Handbal feminin - Cupa EHF | Fără orizont! SCM Craiova a fost învinsă de Bera Bera fără drept de apel în Cupa EHF

SCM Craiova a suferit prima înfrângere în grupele Cupei EHF, după ce a cedat cu 32-21 în deplasare, pe terenul echipei spaniole Super Amara Bera Bera. Următorul joc al formaţiei din Bănie va fi vineri, 18 ianuarie, în propriul fief cu Podravka Koprivnica. Până atunci, fetele lui Bogdan Burcea vor înfrunta CSM Bucureşti în Liga Naţională (15 ianuarie).

După acest rezultat, Craiova a picat pe locul 3 în Grupa D, după Bera Bera şi Podravka, toate trei având câte 2 puncte. Mâine se joacă şi partida Nykobing - Podravka
Duminică, de la ora 17:30, Măgura Cisnădie va înfrunta Bietigheim pe teren propriu, într-un meci din Grupa A.
Deţinătoarea trofeului Cupei EHF a intrat dezinvoltă în teren, iar linia de 9 metri a fost extrem de vizibilă în primele 10 minute. Profitând şi de multă şansă – Bera Bera a trimis de trei ori mingea în bară - SCM Craiova s-a desprins la 6-3. Începutul de meci a fost însă doar un simplu foc de paie. Formaţia din Bănie nu a putut ţine pasul cu o echipă bască dispusă să alerge fără întrerupere, iar pe fondul apariţiei unor greşeli au început să piardă teren.
Cristina Zamfir şi Ana Maria Ţicu nu au fost în teren pentru a ordona jocul, evoluţia oltencelor a devenit tot mai haotică, astfel că timp de 11 minute nu au mai reuşit să introducă mingea în plasă. În schimb, Bera Bera a profitat aprope de fiecare minge primită cadou şi a înscris multe goluri uşoare, iar în minutul 25 a ajuns la 16-9. Asta în condiţiile în care Dzhukeva a apărat nu mai puţin de patru mingi din situaţie de unu la unu!
După 18-10 la pauză, Craiova a continuat să gafeze pe bandă rulantă în atac, şuturile au fost previzibile, iar gazdele au atins cota 10 în minutul 35, scor 21-11, spulberând încă de atunci orice dubiu în privinţa câştigătoarei. Diferenţa a urcat şi mai sus, dar la final Bera Bera s-a oprit la 32-21, un rezultat deloc exagerat, având în vedere că portarii Dzhukeva şi Curmenţ au salvat echipa în multe alte situaţii dificile. Craiova trebuie să se adune rapid, pentru că urmează alte două meciuri la fel de dificile în următoarele şase zile.
Super Amara Bera Bera – SCM Craiova 32-21 (18-10)
Zugarrondo, Castellanos, De Arruda – portari; Arrojeria 4, Sans Serra, Rodanes 3, Ezkurdia 1, Menendez 2, Karsten 2, Etxeberria Martinez 4, Azurmendi, Cardoso de Castro 5, Berasategui 1, Camejo, Gil de la Vega 3, Arderius 7. Antrenor: Alvarez Arruti
Dzhukeva, Curmenţ – portari; Ianăşi 3, Trifunovic 3, Şelaru, Ion, Tănăsie, Nikolic 1, Seric 3, Gjeorgjievska 2, Colac, Tătar 2, Fachinello, Vizitiu 7. Antrenor: Bogdan Burcea