duminică, 20 ianuarie 2019

Handbal Cupa EHF | Misiune imposibilă 3! Măgura Cisnădie a pierdut al treilea meci la rând la scor în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a pierdut cu 26-18 în faţa echipei Storhamar (Norvegia), într-un meci susţinut pe teren propriu în cadrul Grupei A a Cupei EHF. A fost al treilea meci la rând pierdut de reprezentanta României la o diferenţă de cel puţin 8 goluri. Şansele de calificare în sferturile de finală au fost compromise total.
Măgura Cisnădie are golaveraj minus 45 de goluri, asta însemnând o medie a înfrângerilor la 15 goluri diferenţă.
Echipa pregătită de Alexandru Weber a avut o altă misiune imposibilă, în condiţiile în care a avut 11 jucătoare la dispoziţie. Iar trei dintre acestea au avut la rândul lor probleme medicale. De această dată, Măgura Cisnădie a rezistat mai bine, în cea mai mare parte a jocului diferenţa fiind de 2-3 goluri în favoarea echipei norvegiene. Diferenţa de opt goluri a fost realizată în ultimele minute ale partidei, când fetele lui Alexandru Weber nu au mai avut forţa să ţină pasul cu adversara.
Oan Ţiplea, autoare a 12 goluri în meciul de campionat cu U Cluj la mijlocul săptămânii, nu are drept de joc în Cupa EHF. Fără şanse de a progresa în cupele europene, Măgura mai are obiectiv doar pe plan intern, unde ocupă locul 3 în Liga Naţională, la finalul turului.
Măgura Cisnădie – Storhamar 18-26 (7-10)
Dias Moreschi, Voicu – portari; Matei, Boljevic 5, Hoha 3, Moldovan 6, Araujo 2, Tomescu 1, Gatzel, Da Silva 1, Apetrei 3
Linden, Masson – portari; Aambakk 5, Loke 6, Skinnehaugen 3, Folkvord, Mortvedt, Venn 4, Enkerud 3, Solberg Svele, Fredriksson, Riegelhuth 3, Nestaker 2