marți, 11 decembrie 2018

Muntenegru învinge Serbia în "duelul Balcanilor" și mai speră la un miracol l Franţa este în pole-position pentru a urma Rusia la Paris în semifinalele Campionatului European

Lucrurile au devenit aproape clare în grupa principală 1 de la Nantes, din cadrul Campionatului European de handbal feminin din Franţa. Rusia s-a calificat matematic de pe locul 1 în semifinale, în timp ce ţara gazdă este în pole-position, după ce Serbia a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 28-27.
Derby-ul din Balcani a fost foarte încins, cu răsturnări spectaculoase de situaţie. Muntenegru a plecat foarte bine, cu Majda Mehmedovic şi Jovanka Radicevic aflate într-o formă foarte bună, astfel că după nici 10 minute s-a desprins la trei goluri. Serbia nu a cedat, fiind într-o situaţie ideală de a lupta pentru semifinale, iar pe mâna extremei Katarina Krpez (12 goluri pe parcursul jocului) a reuşit să egaleze la 9-9 şi să se desprindă apoi la 15-11.
În partea secundă, Serbia a simţit din plin şocul accidentării portarului Katarina Tomasevic, dar şi oboseala tot mai accentuată după ce a jucat şi ieri cu Rusia şi a fost ajunsă din urmă de Muntenegru. Echipa condusă de Per Johansson şi Adrian Vasile a revenit la conducere în minutul 51, 24-23, după un gol marca Jovanka Radicevic, şi nu a mai cedat iniţiativa până la final. Fără Lekic în cea mai bună formă, visul Serbiei s-a spulberat la Euro, pentru că nu mai are nicio şansă la calificarea în semifinale. În schimb, Muntenegru mai speră la un miracol. Să bată Danemarca în meciul de miercuri şi tot atunci Serbia să câştige în faţa Franţei.